Fotelik dla dziecka – obowiązkowy element w aucie

Fotelik samochodowy to niezbędny zakup każdego rodzica. Wykonany z kiepskich materiałów lub uszkodzony może zaszkodzić dziecku, a nawet doprowadzić do tragedii. Jak wybrać dobry fotelik dla dziecka w każdym wieku?

Jakie są rodzaje fotelików?

Najważniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika jest wiek i waga dziecka. Najczęściej foteliki podzielone są na pięć kategorii wagowych. Modele przeznaczone dla niemowląt ważących do 10kg zaliczane są do grupy 0. Zazwyczaj są one wielofunkcyjne i mogą służyć jako kołyska, a nawet gondola do wózka. Dla starszych i cięższych niemowląt przeznaczone są foteliki z grupy 0+, w których można bezpiecznie przewozić dziecko w wieku 12-15 miesięcy i ważące nie więcej niż 13kg. Zwykle są one umieszczane tyłem do kierunku jazdy, podobnie jak foteliki z grupy 0.

Dla dzieci do 4 lat, ważących od 9 do 18kg przeznaczone są foteliki z grupy 1. Montuje się je przodem do kierunku jazdy. Foteliki z grupy 2 są przeznaczone dla dzieci od 4-6 lat, ważących 15-25kg. Dla najstarszych dzieci, w wieku od 6 do 12 lat i ważących 22-36kg nadają się foteliki z grupy 3. Większość z nich pozwala na wykorzystywanie samochodowych pasów bezpieczeństwa, a niektóre modele mają dodatkowo możliwość zdemontowania oparcia. Dzięki temu większe dziecko może bezpiecznie podróżować na samym siedzisku.

Oprócz wspomnianych grup standardowych, istnieją także tzw. grupy łączone. W sprzedaży są np. foteliki z grup 2+3, co oznacza, że w foteliku można bezpiecznie przewozić dziecko ważące od 15 do 36kg.

Jaki fotelik wybrać dla niemowlęcia?

Wybierając fotelik dla niemowlęcia, należy szczególną uwagę zwrócić na kilka kwestii. Przede wszystkim liczyć się wygląd skorupy, czyli korpusu. To właśnie od niego w dużej mierze zależy to, jak ciało dziecka będzie zabezpieczone podczas jazdy. Korpus musi być głęboki, twardy i masywny – najlepiej, gdy jest dwuwarstwowy. Dobry fotelik powinien być także wyposażony w system ochrony główki, np. SIP, Safe Side, ASP, czy SPS. Są to dodatkowo umocnione boki, które zapewniają większą ochronę główce dziecka. Pasy w foteliku dla niemowlęcia muszą być 5-punktowe, ponieważ są znacznie bezpieczniejsze od 3-punktowych. Na każdym pasku powinna znajdować się warstwa miękkiego materiału, który zapewni ochronę przed otarciami. Bardzo ważne jest sprawdzenie sposobu regulacji pasków, ponieważ często reguluje się je codziennie, więc nie powinno to sprawiać trudności. Fotelik powinien być też wyposażony w dodatkową wkładkę dla niemowlęcia, a także regulowany zagłówek. Warto też sprawdzić, czy można go zamontować w rozkładanych spacerówkach.

Jaki fotelik wybrać dla starszego dziecka?

Wybierając fotelik dla starszego dziecka, trzeba sprawdzić, czy posiada on system zabezpieczeń głowy dziecka. Ponadto materiał powinien zapewniać skórze dziecka wentylację – najlepiej sprawdza się mikrofibra. W tym wypadku także warto postawić na modele z 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa, które powinny być p[okryte miękkim materiałem. Siedzisko powinno być na tyle szerokie, aby dziecko mogło wygodnie usiąść w zimowej odzieży.

 

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *