mata edukacyjna

Jaką matę edukacyjną wybrać?

Zapewnienie niemowlakowi odpowiednich bodźców jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Jednym z najlepszych rozwiązań, które rośnie razem z dzieckiem jest mata edukacyjna. Jaką wybrać matę edukacyjną dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Czy lepsza jest tradycyjna mata z pałąkiem czy mata interaktywna?

Jak zabawa na macie wpływa na rozwój dziecka?

Mata edukacyjna jest stworzona po to, aby zapewnić dziecku odpowiednie bodźce do prawidłowego rozwoju. Pomaga ćwiczyć jego koordynację wzrokowo-ruchową. Wspiera także naukę zasady przyczyna-skutek, a także rozwój wzroku i dotyku.

Od kiedy dziecko może bawić się na macie edukacyjnej?

Malucha na macie można kłaść już od pierwszych tygodni życia. Jednak trzeba pamiętać, że noworodek i małe niemowlę może nie być zainteresowane zabawkami umieszczonymi na macie. W pierwszych dniach mata może służyć jako miejsce do wypoczynku dla dziecka lub kocyk. Dziecko można na niej kłaść na brzuszku, aby ćwiczyło podnoszenie główki.

Im starsze dziecko, tym będzie bardziej zainteresowane matą. Jeżeli jest na niej zamontowany pałąk, to będzie wyciągało rączki do góry, aby chwycić zabawki. Dobrze jeśli wiszące zabawki mają dodatkowe elementy zachęcające do wyciągania rączek np. grzechotkę, ukryte lusterko, piszczące i szeleszczące części.

Warto wybrać matę wielokolorową, uszytą z materiałów o różnej fakturze. Również na samej powierzchni maty mogą być zamontowane zabawki zachęcające dziecko do zabawy.

Dobrze dobrana mata edukacyjna będzie służyła dziecku mniej więcej od 3 miesiąca do pierwszego roku życia.

Jak wybrać matę edukacyjną?

Wybierając matę edukacyjną warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące kwestie:

bezpieczeństwo – mata powinna być uszyta z atestowanych tkanin. Najlepiej, aby tkanina miała oznaczenie Oeko-Tex Standard 100. Przed zakupem należy sprawdzić, czy mata jest dobrze uszyta, żadne elementy nie są ostre i wszystko dobrze jest spasowane. Zabawki dołączone do maty nie powinny być za małe, aby uniknąć ryzyka połknięcia przez dziecko. Warto by boki maty były podwyższone, jest to szczególnie ważne, gdy maluszek zaczyna przewracać się już na boki i pełzać;

pałąk – pałąk z zabawkami powinien być solidny i zamontowany w taki sposób, aby dziecko nie miało możliwości ściągnięcia go na siebie. Zabawki montowane na pałąku powinny być bezpieczne dla dziecka, najlepiej sprawdzą się maskotki tekstylne z dodatkowymi elementami np. piszczącymi, szeleszczącymi i błyszczącymi, co pozwoli przyciągnąć uwagę malucha;

kolory i faktury – mata powinna dostarczać dziecku różnorodne bodźce zachęcające je do poznawania świata. Dlatego warto, aby powierzchnia maty edukacyjnej była wykonana z materiałów o różnorodnej fakturze, co pozwoli stymulować zmysł dotyku. Wyraziste kolory przyciągną z kolei uwagę dziecka i pozwolą kształtować zmysł wzroku.

Jakie dodatkowe elementy powinny znaleźć się na macie edukacyjnej?

Warto, aby na macie edukacyjnej znalazły się takie elementy jak:

– bezpieczne lusterko;

– piszczek;

– szeleszczące listki lub uszka zwierzątek (w zależności od głównej tematyki maty);

– panele dotykowe (elementy o różnych fakturach wydające różnorodne dźwięki);

– dodatkowe zabawki pobudzające wyobraźnię dziecka.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *