spiace dziecko

Niezbędnik rodziców – niania elektryczna do domu i na działkę

Elektroniczna niania do urządzenie, którego zalet nie trzeba chyba specjalnie opisywać. Dzięki niej można zostawić śpiące dziecko samo w sypialni i bez stresu poświęcić się pracy w domu lub w ogrodzie. Niania szybko zaalarmuje rodzica, gdy malec obudzi się i zacznie płakać, a nawet wtedy, gdy pojawi się u niego tzw. bezdech. Jak wybrać najlepszą nianię elektroniczną?

Jakie są rodzaje niań elektronicznych?

Bez względu na rodzaj urządzenia, wszystkie nianie działają na podobnych zasadach. Składają się one z dwóch podstawowych elementów – nadajnika, który umieszcza się w pokoju dziecka oraz odbiornika, który rodzic nosi ze sobą. W momencie, gdy dziecko obudzi się i zacznie płakać lub gaworzyć, rodzic usłyszy to w odbiorniku. Elementy niani elektronicznej komunikują się ze sobą bezprzewodowo, a urządzenia można podzielić właśnie pod kątem realizacji przekazu.

W sprzedaży znaleźć można zarówno nianie analogowe, jak i cyfrowe. W urządzeniach analogowych nadajnik transmituje sygnał naturalny, który jest podatny na różnego rodzaju zakłócenia. Problem ten został częściowo rozwiązany dzięki kilku kanałom odbioru. Nianie analogowe są tańsze i mają naprawdę duży zasięg, sięgający nawet 2-5km. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w domkach i ogrodach.

Nianie cyfrowe nadają sygnał w formie kodowanej, dlatego nie jest on zakłócany przez inne urządzenia. Niestety zasięg takich urządzeń wynosi najczęściej tylko 600m, więc sprawdzają one tylko na niewielkich przestrzeniach.

Jaką nianię wybrać?

Wybierając nianię elektroniczną należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z najważniejszych jest z pewnością zasięg, czyli odległość na którą nadajnik kontaktuje się z odbiornikiem. Wartość podawana przez producentów dotyczy zazwyczaj otwartej przestrzeni i idealnych, pozbawionych zakłóceń warunków. W warunkach domowych trzeba przyjąć, ze zasięg niani wynosi 1/5 deklarowanego przez producenta.

Kolejnym istotnym elementem jest ilość kanałów. Dzięki temu bez większych trudności można znaleźć kanał z jak najmniejszymi zakłóceniami. Przydatną funkcją jest automatyczne skanowanie kanałów i wybór takiego, który ma najmniej zakłóceń. Oprócz liczby kanałów ważna jest również częstotliwość sygnału – najlepiej działają te nianie, które komunikują się na częstotliwościach 2,4GHz i 1,88GHz, a najgorzej urządzenia, które korzystają z częstotliwości 446MKz.

Jakie są dodatkowe funkcje niani?

Nianie elektroniczne mogą mieć wiele dodatkowych funkcji. Świetnym rozwiązaniem jest niania z kamerą, dzięki której można nie tylko słyszeć, ale też obserwować śpiące dziecko. Niektóre modele niań mają także tryb nocny, który umożliwia obserwację dziecka przy zgaszonym świetle.

Niektóre nianie pozwalają na nagrywanie obrazu, a nawet mogą dzwonić na wybrany numer telefonu, gdy tylko dziecko zacznie płakać. Przydatną funkcją jest termometr, który pokazuje temperaturę panującą w pokoju dziecka. Można też zakupić nianię z funkcją odtwarzania kołysanek, dzięki czemu dziecko będzie łatwiej zasypiać oraz z tzw. kanałem zwrotnym. Pozwala on na komunikację z dzieckiem, zanim rodzic dotrze do sypialni.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *