okular przeciwsłoneczne dla dzieci

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Oczy dziecka są bardzo wrażliwe. Kiedy pojawia się ostrzejsze słońce – już wiosną, należy odpowiednio je chronić. Czy wystarczy zwykła czapka z daszkiem osłaniająca oczy, czy lepiej zdecydować się na okulary przeciwsłoneczne dla dzieci? Jeśli tak, to jakie wybrać? Czy warto kupować okulary w sklepach wielobranżowych, czy lepiej u optyka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Wzrok dziecka rozwija się bardzo długo. Dlatego oczy malucha są bardzo wrażliwe na światło. Nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do poważnych schorzeń, w tym zapalenie rogówki i siatkówki. Trzeba pamiętać, że wzrok u dziecka w pełni kształtuje się dopiero około 12-15 roku życia. Dlatego tak ważne jest dostosowanie odpowiedniej ochrony wzroku do wieku dziecka.

Jak dbać o oczy dziecka, gdy przebywa na dworze?

Specjaliści zalecają, że dzieci do pierwszego roku życia w ogóle nie powinny przebywać na dworze w intensywnym słońcu. Dlatego najlepiej wybierać się z nimi na spacery w godzinach porannych lub popołudniowych. Kiedy wychodzi się na spacer z takim dzieckiem, niezależnie od pory dnia należy ubierać mu czapkę z daszkiem lub kapelusz. Będzie to stanowiło ochronę oczu dziecka przed skierowanymi bezpośrednio na twarz promieniami słonecznymi.

Dla nieco starszych dzieci można wybrać już okulary przeciwsłoneczne. Jednak należy pamiętać o tym, żeby były wysokiej jakości. Zatrzymywały promienie UVA i UVB.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na te podstawowe kwestie:

filtry UV – dobre okulary dla dzieci powinny mieć filtr UV 400. Taki filtr zatrzymuje do 100% szkodliwego promieniowania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto sprawdzić, czy producent okularów ma odpowiednie certyfikaty, które pozwalają mu na produkcję szkieł z oznaczonymi filtrami;

szkła – szkła w okularach przeciwsłonecznych dla dzieci powinny być wykonane z wysokiej jakości odpornych na stłuczenie i inne uszkodzenia mechaniczne materiałów. Najczęściej wykorzystywany w tym celu jest poliwęglan. Warto też sprawdzić, czy szkła wyjmują się na zewnątrz, czy do wewnątrz. Lepiej wybrać takie okulary, w których szkła wyjmowane są na zewnątrz;

oprawka – oprawka okularów przeciwsłonecznych dla dzieci powinna być wykonana z odpornych i elastycznych materiałów. Powinna też doskonale przylegać do głowy, dzięki czemu ochroni oczy przed mogącymi wpadać z boku promieniami słonecznymi. Warto wybrać oprawki, które nie będą miały w sobie BPA, z uwagi na to, że dzieci często wkładają okulary do buzi;

dopasowanie – okulary dla dzieci powinny być dobrze dopasowane do głowy dziecka. Dla najmłodszych polecane są specjalne okulary z opaską, która podtrzymuje je na głowie.

okulary przeciwsłoneczne dla dzieci Chicco
Okulary przeciwsłoneczne

Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być kupowane w sprawdzonych sklepach i od sprawdzonych producentów – np. u optyka lub w sklepach ze sprzętem sportowym. Lepiej nie kupować okularów w marketach i na bazarach, gdyż często za ich niską ceną idzie bardzo niska jakość wykonania i brak odpowiednich filtrów.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *