Pierwsze łóżeczko dla dziecka – jak przyzwyczaić do niego naszą pociechę

Jeszcze przed porodem przyszła mama słyszy – wyśpij się na zapas, bo jak się maluch urodzi to już nie pośpisz. Ile w tym prawdy? Czy faktycznie rodziców niemowląt czekają już tylko noce pełne płaczu, karmienia i obolałych pleców od noszenia? Dużo zależy od samych rodziców. Może się okazać, że już pierwsze łóżeczko dla dziecka, będzie jego ukochaną oazą snu. To nie bajka! To sprawdzone sposoby mam (i autorki)!

Dobre warunki do snu

Zacznijmy od właściwego przygotowania dziecięcego łóżeczka. W sklepach z akcesoriami dziecięcymi znajdziemy dziesiątki otulaczy, maskotek, karuzel, kołderek, poduszeczek… To wszystko niepotrzebne. Aby niemowlę mogło się wyciszyć do snu, nie może być otoczone wzorzystymi tkaninami, kręcącymi się i grającymi mobilami i tuzinem kocyków. Wystarczy łóżeczko – najlepiej ustawione główką lub nogami, a nie bokiem do ściany, twardy, kokosowy materac, gładkie prześcieradło i lekki kocyk. To wszystko. Pierwsze łóżeczko dla dziecka ma być miejscem tylko i wyłącznie do snu, błogiego odpoczynku. Nie traktuj go więc jak kojca do zabawy, bo inaczej po czym maluch pozna kiedy ma spać, a kiedy się bawić?

Codzienne rytuały

Aby nie było żadnych kłopotów z zasypianiem maluszka, od dnia, w którym przywiozłaś je do domu ze szpitala, każdego wieczora postępuj tak samo – powstanie rytuał, który pokaże dziecku, że czas na sen. Możesz próbować następującego (stosowanego przez autorkę artykułu J) rytmu: kąpiel o tej samej porze, potem delikatny masarz i ciche przemawianie do dziecka, następnie zasłonięcie zasłon, przygaszenie światła, mleko (w butelce lub od mamy) i kołysanka – śpiewna lub puszczona z odtwarzacza, buziak od mamy i…koniec. Mama musi wyjść z pokoju i dać maluchowi zasnąć w spokoju i samodzielnie. Jeśli będziesz tak robić od pierwszego dnia malucha w domu, nie będzie płakać i wołać mamy do noszenia i kołysania i słodko będzie spać już w swoim pierwszym łóżeczku.

A co, gdy jest za późno?

niemowlę w łózku

Nie udało Ci się wprowadzić codziennych rytuałów? Nic straconego. Możesz zacząć w każdej chwili, a dziecko w ciągu kilku dni nauczy się nowych zasad, ale nie możesz go z tym zostawić samego. Przygotuj łóżeczko dziecka, usuwając z niego niepotrzebne akcesoria i stwórz swój własny scenariusz wieczornego rytuału. Nauczony noszenia i zasypiania z mamą w dużym łóżku maluszek z całą pewnością będzie protestował i ma do tego prawo, a Ty musisz mu pomóc. Nie zostawiaj plączącego malucha łóżku i pokoju zapłakanego – tak nie polubi swojego łóżka. Za każdym razem gdy zapłacze, weź na ręce, uspokój niemowlę i… spokojnego odłóż do łóżeczka. Pewnie zapłacze od razu, gdy poczuje materac. Nie szkodzi, znów weź na ręce i uspokój. Pierwszego wieczora zrobisz to dwieście razy, drugiego sto, a po tygodniu wcale J. Dzięki temu Twój kochany maluch nigdy nie będzie sam ze swoim kłopotem, zaufa Tobie i Twojemu spokojowi i determinacji i odnajdzie własną drogę do snu.

Spokojny sen jest potrzebny maluszkowi do regeneracji sił, zdrowia, rośnięcia, a i Tobie należy się czas spokoju, wytchnienia. Dlatego nie bój się ofiarować swojemu dziecku samodzielności w zasypianiu – będzie to z korzyścią dla każdego z członków Waszej rodziny.

Dowodem działania tej metody jest dwóch dorodnych synów autorki, którzy zawsze spali tylko we własnych łóżkach, nie płakali i dawali się wyspać zapracowanej mamie.

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *