Wkładki laktacyjne – do czego służą?

Kto nigdy nie rodził, nie wie, czym są wkładki laktacyjne. Sama nazwa brzmi nieco dziwnie, ale nie ma potrzeby się stresować, gdyż są to po prostu małe kawałki materiału, które mama karmiąca wkłada do biustonosza, kiedy pojawia się wyciek pokarmu. Niepozorna wkładka może uchronić kobietę przed pojawieniem się krępujących plam na bieliźnie i ubraniu.

Dlaczego z piersi wycieka mleko?

Ciało kobiety to cudowne urządzenie produkujące pokarm dla malucha, który ma przyjść na świat. Mama może nakarmić swojej dziecko tuż po porodzie, a w pierwszych tygodniach karmienia mleko często wycieka samoistnie. Związane jest to z psychiką kobieta. Wystarczy, że pomyśli o maluchu lub usłyszy jego płacz, a pokarm wycieka. Może także stać się wtedy, gdy minęło sporo czasu od ostatniego karmienia. Po pewnym czasie laktacja się stabilizuje i problem samoistnego wycieku pokarmu po prostu zanika.

Które wkładki laktacyjne wybrać?

Wkładki laktacyjne są niezbędnym elementem wyprawki dla młodych kobiet, które przydadzą się podczas rozpoczynania przygody z karmieniem, jak i wtedy, gdy podejmiemy decyzję o tym, by zahamować laktację. Na rynku jest kilka rodzajów tego produktu, a kobiety nie wiedzą, które wkładki będą dla nich najlepsze.  Zanim się zdecydujemy na zakup, musimy określić, jak dużo pokarmu wypływa samoistnie. Na początku laktacja nie jest ustabilizowana, a wyciek pokarmu może być większy . Na te dni wybierzmy grubsze i bardziej chłonne wkładki laktacyjne. Ważne jest, by wkładki można było przymocować do bielizny. Mama karmiąca na jakiś czas musi zapomnieć o koronkach na rzecz wygodnego, nieco luźniejszego biustonosza, a z takiego wkładki mogłyby po prostu wypaść.

Rodzaje wkładek laktacyjnych

W sklepach znajdziemy wkładki jednorazowe i wielorazowe. Pierwsze z nich są wykonane z delikatnego materiału, często nasączone są specjalną substancją chłodzącą. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza, gdy dopiero zaczęłyśmy karmić piersią, co często wiąże się z tym, iż są one pogryzione, poranione i po prostu bolą. Zwróćmy uwagę, by wkładki nie zawierały plastiku. Ma on chronić przed przeciekaniem, ale nie przepuszcza powietrza i podrażnia skórę, co może prowadzić do bardzo bolesnego zapalenia piersi. Warto wybrać chłonne, ale przepuszczające powietrze wkładki.

Wielorazowe wbiustkładki laktacyjne są wykonane z bawełny, można je prać w pralce z dodatkiem hipoalergicznego proszku dla dzieci. Zazwyczaj producent dołącza specjalny woreczek do prania. Tego typu wkładki są świetnym rozwiązaniem dla mam, które dbają o środowisko naturalne.

 

Wkładki laktacyjne to drobiazg, ale dla mam karmiących są bardzo ważne. Wybierając te najlepsze dla nas, kierujmy się nie tylko polecaniem koleżanek, ale przede wszystkim własnym komfortem. Karmienie dziecka powinno być ważnym etapem budowy więzi z dzieckiem, więc nie pozwólmy, by zakłócał go stres związany z przeciekaniem mleka i plamieniem ubrań.

 

 

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *